2017 Spring Banquet Highlights
2017 Spring Banquet Highlights

Spring Banquet 2017

At the annual Spring Banquet, more than 35 awards were given, voted upon by organizations, classes, Pharmacy and Health Professions Student Government (PHPSG) and faculty.

Occupational Therapy Awards

Class Spirit Awards:

  • Class of 2019 – Gessica Stovall
  • Class of 2018 – Amanda Verbrugge

Organization Awards:

  • Creative Occupations Member of the Year – Alexia Woodie
  • CUSOTA Member of the Year – Nora Frigo
  • Pi Theta Epsilon Member of the Year – Maureen Turner

Educator of the Year:

  • Campus Class of 2019 – John (Jack) Yee, PhD
  • Distance Class of 2018 – Mark Kalpust, OTD

Physical Therapy Awards

Organization Awards:

  • Nicholas Steichen Memorial Endowed Scholarship – Joshua Klem

Educator of the Year:  

  • Class of 2019 – Michelle Reilly, DPT
  • Class of 2018 – James Bradley Barr, DPT

Pharmacy Awards

Organization Awards:

  • Brett G. Sherman Endowed Scholarship – Louisa Sullivan and Adrian Schenk
  • APhA-ASP Senior Recognition Certificate – Jeannie Kimoshita
  • Pi Delta Chi Brother of the Year – Trista Kaltenbach
  • Kappa Psi Dr. Pete Ellerbeck Memorial Outstanding Teaching Award – Laura Klug, PharmD

Educator of the Year:

  • Campus Class of 2020 – Karen O’Brien, PharmD
  • Campus Class of 2019 – Jeffrey North, PharmD
  • Campus Class of 2018 – Kimberley Begley, PharmD
  • Distance classes to be determined this summer

Pharmacy and Health Professions Student Government (PHPSG) Awards

  • Occupational Therapy Staff Member of the Year: Gladyce Janky, MA
  • Pharmacy Staff Member of the Year: Brenda Small
  • Physical Therapy Staff Member of the Year: Shawn Cook, MPA
  • Event of the Year: Katie Prins (Schindler) Memorial Shoot-A-Thon
  • Fr. Don Driscoll Ignatian Teaching Award: Dr. Shirley Blanchard, PhD
  • Kickball Tournament Champion: The Incredible Gaiters – PT Class of 2019

Class Leadership Awards – Occupational Therapy

  • Campus Class of 2018: Regina Drummond
  • Campus Class of 2019: Gessica Stovall
  • Greater Omaha Class of 2019: Samantha Sticka
  • Greater Omaha Class of 2019: Alyssa Rousseau
  • Alaska Class of 2018: Michelle Warner
  • Alaska Class of 2019: Bobbi Kelley
  • Regis Class of 2018: Ashley Rauert
  • Regis Class of 2019: Rachael Letendre

Class Leadership Awards – Pharmacy

  • Campus Class of 2020: Kateri Petto
  • Campus Class of 2019: Diana Ndunda
  • Campus Class of 2018: Adrian Schenk
  • Distance classes to be determined this summer

Class Leadership Awards – Physical Therapy

  • Campus Class of 2019: Andrew Johnson
  • Campus Class of 2018: Teresa Sirugo